44% от цялата разбработена земя ще бъде засегната от сушата през 22век.
До началото ня XXII век глобалната температура можа да се повиши счетири градуса, в резултат на което Земята ще се промени до неузнаваемост. За това предупреждават експертите на Световната банка.
Покачването на температурата, според тях, ще доведе до намаляване на доставките на хранителни стоки В Световен мащаб, смърт на екосистемите и биоразнообразието, и до повишаване на морското равнище .Освен това, негативните ефекти от глобалното затопляне ще се превърнат в голям проблем за много от най-беднит е региони в света и подкопаят усилията за постигане на слобалните цели на човечеството.
Експертите от Сватовината банка казват, че морското равнище през последните две десетилетия расте по-бързо от всякога.
Основната причина – активното топене на ледената покривка на Гренландия и Антарктика. „Има признаци, че най- активното топене за последните 225 години се случва през последното десетилетие“- отбелязват те.
Рано е все още дя се каже, но очевидно никои от малките ост ровни държави и крайбрежните общности трябва внимателно да се вгледат във възможностите си. Необходимо е да се адаптират към процесите на изменение на климата, които ще се ускоряват заедно с растежа на световното население- казва Ерик Фернандес, един от водещите експерти на Банка та. Освен това океаните ще се окисляват, поради високата концентрация на СО2. При увеличение на температурата с 2,4 градуса ще започнат да умират кораловите рифове. Това ще бъде сериозен удар за тези, които живеят по крайбрежието,за риболова и туризма, предупредиха експертите от Световната Банка.
Освен това повишаването на температурите ще доведе до факта, ча лятото в Средиземноморието, Северна Африка, Близкия Изток и САЩ ще бъде с шест градуса по-топло, отколкото сега.
Това, от своя отраиа, ще доведе до рязък спад в доходността на реколтите, се казва в доклада, До 2100 година, 44% от цялата обработваема земя Ще бъде засегната от сушата.Най-сино това щв се усети в Южиа Африка, САЩ, Южна Африка и Югоизточна Азия, твьрдят експерти.
Докладът предупреждава и за сериозен риск от недостиг на вода в Северна и Източна Африка, Близкия изток и Южна Азия. Най голямата опасност грози такива реки като Ганг и Нил. Същата съдба чака и Амазонка.
Според президента на Световната Банка Джим Ким, без борба с глобалното затопляне бъдещите поколения ще получа т друга планета: Отказът от борба с измененето на климата ще доведе до факта, че нашите деца ща получат един съвсем различен свят от този, в който живеем днес. Изменението на климата е един от най- големите проблеми, пред които е изправен света, и ние трябва да поемем морална отговорност за предприемането на действия в интерес на бъдещите поколения , особено на най- бедните. (в. Български Фермер)