Заплаха от недостиг на храни
Надеждата е в науката и съвременните технологии
Ресурсите ще стават все по-оскъдни, а търсенето на храни ще се покачва, прогнозира легендарният инвеститор Джереми Грантъм, съосновател на компания с активи от около 100 млрд. долара. Според главния инвестиционен стратег на базираната в Бостън инвестиционна компания QMO LLC, в бъдеще ресурсите ще стават все по-оскъдни, а търсенето на храни ще се покачва.
Сегашното поскъпване на храните, следствие от сушата в САЩ и Европа, не представлява нова голяма заплаха за икономиката. Реално светът от 5 години се намира в тежка глобална продоволствена криза, която ще се задълбочава, смята Грантъм, цитиран от MarketWatch.
„Това ще застраши бедните страни, които ще се сблъскат с недохранване на населението и глад“, предсказва анализаторът, „Конфликтите за ресурси и вълните на миграция в търсене на по-добър живот са заплаха за глобалната стабилност и растеж. Тази заплаха е силно подценена от всички, може би с изключение на някои военни предприятия”.
Недостигът на храни ще се превърне в основният социален, икономически и политически приоритет в следващите няколко десетилетия. Причините са много. Замърсяването, нарастващото потребление в развиващите се страни, увеличаването на населението на земята.
Добрата новина е, че науката и технологията все още могат да намират начини „за увеличаване на производството на храни.“ Но според Грантьм е спорно, дали ще се справят със сегашния тренд на търсенето.
Светът се нуждае от увеличаване на производството на храни с над 60% до средата на века, за да задоволи растящите нужди на население от над 9 млрд. души. Но има много фактори, които пречат на постигането на тази цел.
Това са намаляващите зърнени реколти, продължителните засушавания, лошите земеделски практики, нарастващата нестабилност на климата, и увеличаващите се производствени разходи. Така, дори производството на храни да се увеличава с добри темпове, то и цените им ще растат.
Грантъм е вложил 30% от портфейла на QMO в инвестиции, свързани с производството на храни, но не и в акции на компании, произвеждащи храни. Според него нормите на печалба на последните ще се под натиск, заради растящите разходи.